murano
12 آذر 1401 - 17:11

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات: آمریکا در نپیوستن به کنوانسیون‌های حقوق بشری خود را مستثنی می‌داند

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات با اعلام اینکه از ۱۸ کنوانسیون حقوق بشری در سازمان ملل صرفاً پنج مورد توسط آمریکا پذیرفته شده گفت: «سیاست استثناگرایانه» آمریکا بهانه‌ای برای نپیوستن آنها به این کنوانسیون‌های حقوق بشری اعلام شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، در تاریخ ایالات متحده آمریکا شاهد موارد متعدد نقض حقوق بشر هستیم، این موارد نقض حقوق بشر از بدو تأسیس این کشور یعنی زمانی که سرزمین های سرخ پوستان را به زور از آنها گرفتند و آنها را کشتند شروع می شود تا زمانی که سیاه پوستان را برای بردگی از آفریقا به آمریکا آوردند.

تا قبل از قرن بیستم حقوق زنان نیز نادیده گرفته می‌شد و تا دهه 60 میلادی هم شاهد نقض صریح حقوق سیاه‌پوستان در این کشور هستیم، البته بعداً از نظر سیستمی این موارد نقض حقوق بشر اصلاح شد ولی هنوز شاهد رفتارهای نقض حقوق بشر در رابطه با سیاه پوستان هستیم.

در بعد بین‌الملل نیز آمریکا در نقاط مختلف جهان دست به جنگ‌افروزی زده و موارد متعدد جنایت جنگی و نقض حقوق بشر را داشته است و آمریکا باوجود اینکه خودش در زمینه جقوق بشر وضعیت مطلوبی ندارد و به بسیاری از کنوانسیون‌های حقوق بشری سازمان ملل نپیوسته است به دلیل آنچه که از آن به عنوان استاندارد دوگانه یاد می‌شود چشم بر موارد نقض حقوق بشر از سوی هم پیمانان خود بسته ولی موارد جزئی‌تر از سوی کشورهای غیر از دوست خودش را بزرگ جلوه می دهد.

به همین منظور برنامه «خداحافظ آمریکا» با حضور خانم مهسا غیاثوند (تهیه کننده)، حسین هوشمند (کارشناس مجری)، خانم آزاده فراهانی (گوینده آیتم) و دکتر مهدی ذاکریان (استاد حقوق بشر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس به موضوع وضعیت حقوق بشر درآمریکا می‌پردازد.

تا دهه بیست میلادی و تأسیس جامعه ملل، زنان در آمریکا حق رأی نداشتند

دکتر مهدی ذاکریان، استاد حقوق بشر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس پیرامون وضعیت حقوق بشر درآمریکا ضمن تأکید بر این مطلب که آن چیزی که در دانشگاه بررسی می‌کنیم بایستی کاملا از هر نوع پیش‌داوری و ارزش‌گذاری قبلی دور باشیم تا نتایج تحقیقات به صورت علمی قابل ارائه باشد گفت: حقوق بشر مجموعه قواعد و امتیازاتی است که توسط دولت‌ها به عنوان یک سلسله امتیاز برای مردم و به عنوان تکالیفی برای دولت‌ها تعیین شده است تا مردم به راحتی زندگی کنند و دارای حقوق اقتصادی، فرهنگی و آزادی بیان باشند.

وی با اعلام اینکه هیچ کشوری در دنیا به صورت کامل حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند افزود: حقوق بشر در آمریکا دارای دستاوردها و ایراداتی است و باتوجه به پیشینه ایالت متحده آمریکا در موضوع تفکیک قوا، قانون اساسی و رعایت حقوق شهروندی دستاوردهای قابل توجهی دارد و از ابتدای تأسیس آمریکا چالش و کاستی‌هایی نیز دارد.

استاد حقوق بشر اظهار کرد: تا دهه بیست میلادی و تأسیس جامعه ملل، زنان در آمریکا حق رأی نداشتند و حقوق زنان و سیاه‌پوستان در آمریکا رعایت نمی‌شد و این انتخاب نظام سیاسی آمریکا بوده است ولی برخوردهای اخیر مانند برخورد پلیس با جورج فلوید خواست نظام سیاسی آمریکا نبوده و تخلف محسوب می شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها معتقد هستند برای قدرتمند شدن باید تصویر جذاب و درستی در دنیا داشته باشد لذا بر اساس سیاست و هوشمندی این را در دستور کار قرار دادند که باید به حقوق سیاه‌پوستان و زنان احترام بگذارند و انگیزه هژمونی داشتند و از آسیب دیدن این هژمونی جلوگیری می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات ادامه داد: رسانه‌های آمریکا نقش توجه به حقوق مردم را داشتند لذا رعایت حقوق بشر را برجسته کردند و از سویی اصلاح نظام سیاسی آمریکا در مداخلات پلیس هنگام بروز جرم مورد توجه قرار گرفت و سبب شد به جای اینکه مطالبات مردمی در مورد حقوق سیاهان و اصلاح رفتار پلیس تبدیل به تشدید خشونت شود به کاهش خشونت منجر شد و این تدبیر نظام سیاسی آمریکا برای جلوگیری از بحران های سریالی در جامعه آمریکایی بود.

وضع زندانیان در آمریکا نزدیک به استانداردهای حقوق بشری نیست

وی افزود: در قانون اساسی آمریکا و تعهدات دولت، آزادی بیان وجود دارد ولی مشروط به اینکه قابل استدلال باشد، این یکی از دستاوردهای بزرگ جامعه آمریکایی در حوزه رسانه است و امروز بزرگ‌ترین رسانه‌ها به واسطه انتقال صحیح اطلاعات در این کشور هستند و انعکاس خطاهای دولت آمریکا را به عنوان فرصتی برای اصلاحات و قدرتمندتر شدن، تلقی کردند و از سویی آمریکایی‌ها اعتماد جدی به رسانه‌های خود دارد و همین فعالیت مؤثر رسانه‌ای، مشکلاتی را برای ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایجاد کرد.

استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس با اشاره به اینکه آمریکا و چین بیشترین تعداد زندانی را در دنیا دارند تصریح کرد: نگهداری زندانیان در آمریکا نزدیک به استانداردهای حقوق بشری نیست و با مشکلات جدی در این زمینه مواجه است ولی اراده‌ای برای اصلاحات، از سوی حقوقدانان و دانشگاهیان وجود دارد چون باتوجه به اینکه برابری اقتصادی در آمریکا مورد توجه نیست، بیشتر محلات تبهکاران در مناطق آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار است و باید فرصت‌های برابر اقتصادی در اختیار سیاه پوستان قرار بگیرد تا بازگشت به زندگی داشته باشند.

وی افزود: 18 کنوانسیون حقوق بشری شامل معاهده، پروتکل و پیمان نامه در سازمان ملل داریم که آمریکایی که سایر کشورها را به رعایت حقوق بشر دعوت می کند، فقط 5 مورد آن را تصویب کردند؛ آمریکا در حالی کنوانسیون حقوق کودک را نپذیرفته که تعداد کشورهایی که این کنوانسیون را پذیرفتند و تصویب کردند از تعداد کشورهای سازمان ملل متحد بیشتر هستند.

ذاکریان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در حالی مدعی رعایت حقوق زنان هستند که کنوانسیون حقوق زنان در آمریکا پذیرفته و تصویب نشده است چراکه برخی ایالت های آمریکا کودکان زیر 18 سال را زندان برده و اعدام می کنند.

بهانه «سیاست استثناگرایانه» در آمریکا برای نپیوستن به کنوانسیون‌های حقوق بشری

وی افزود: دلیل نپیوستن امریکایی‌ها به این کنوانسیون‌های حقوق بشری، داشتن «سیاست استثناگرایانه» از سوی آمریکا اعلام شده است و اعلام کرده آمریکا استانداردهای بسیار متفاوتی در زمینه حقوق بشر وضع کرده که این استانداردها از استانداردهای سازمان ملل بالاتر است و افکار عمومی این موضوع را باور می‌کند.

این استاد حقوق بشر گفت: اکثریت کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این کنوانسیون‌ها پیوسته‌اند و باتوجه به کوتاهی‌های صورت گرفته و نیاز جامعه جهانی، حقوق بشر در آمریکا به صورت کامل رعایت نمی‌شود البته ایران نیز به 6 کنوانسیون حقوق بشری پیوسته که از آمریکا بالاتر است.

وی با بیان اینکه نظام‌های سیاسی مانند فرانسه، سوئد و نیوزلند در موضوع حقوق بشر در نظام بین‌الملل، استانداردهای دوگانه را انتخاب می‌کنند که در مسائل خارجی همین کشورها با کشورهای غیرمتحد رفتاری دیگر دارند افزود: رسانه‌های آمریکایی با توجه به منافع ملی، موضوع را می‌پوشانند در حالیکه می‌تواند با وجدان جهانی سایبری توسط نهادهای مدنی و روزنامه‌نگاران مستقل پوشش داده شود تا دولت آمریکا و اسرائیل را وادار کنند رفتار خود را اصلاح کنند و آن چیزی که سبب شد اسرائیل در ماجرای محاصره غزه و همچنین رابطه آمریکا با بن‌سلمان رفتار خود را اصلاح کند همین ابزار وجدان جهانی سایبری بود.

استاد مدعو پیشین دانشگاه پنسیلوانیا و پاریس با بیان اینکه تا زمانی که عملکرد لابی یهود در آمریکا کمک به شکوفایی اقتصاد این کشور باشد، آمریکا همین جریان را به عنوان جریان مسلط می پذیرد اظهار کرد: نوع نگاه در آمریکا این است که صدای واحد سبب ساز پویایی یک کشور نمی‌شود و صداهای متفاوت موجب دستیابی بهتر و سریعتر به منافع خواهد شد لذا مخالفان اسرائیل هم حرف خود را می‌زنند اما تصمیم نهایی به نفع ملت و سود برای آمریکا خواهد بود و سیستم حکمرانی صحیح عقلانی را برای رسیدن به منفعت بالا را یافته است.

وی افزود: هیچ کشوری در دنیا قهرمان حقوق بشر و بدون دستاورد در این زمینه نیستند و مردم ایران قابل احترام هستند و حق حیات، آزادی بیان، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باید رعایت شود.

برنامه رادیویی خداحافظ آمریکا پنجشنبه‌ها ساعت 19 به مدت 60 دقیقه از رادیو گفت‌و‌گو روی موج FM ردیف 103,5 مگاهرتز پخش می‌شود. تکرار این برنامه روز جمعه همین ساعت خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 895408